طراحی و برنامه نویسی و آموزش نرم افزار و سخت افزار و شبکه و موبایل و IT
مایکروسافت ویژوال استودیو
پنجشنبه 3 مهر 1393 ساعت 11:00 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست تبریز قارتال | ( نظرات )

ویژوال استدیو دات نت محیطی برای برنامه نویسان حرفه ای

ویژوال استودیو نام مجموعهٔ (Suite) برنامه‌نویسی شرکت مایکروسافت است که دارای چند زبان برنامه‌نویسی است. این مجموعه ویژوال سی و ویژوال بیسیک و ویژوال فاکس‌پرو و چند ابزار دیگر را درون خود جای داده‌است. البته در نسخه های جدید دیگر اثری از ویژوال فکس پرو دیده نمی شود.

دات نت

چکیده

نرم‌افزار Visual Studio، نرم‌افزاری توسعه یافته برای برنامه نویسان کامپیوتر است که توسط شرکت نرم‌افزاری Microsoft تولید شده است . تمرکز اصلی این نرم‌افزار از اولین نسخه‌های آن تا کنون بر روی خصوصیت IDE بودن آن است که به برنامه نویس اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی مستقل، وب‌گاه، برنامه‌های کاربردی وب و یا سرویس‌های وب را که بر روی تعدادی از PlatFormهای پشتیبانی شده توسط Microsoft .NET Framework ( البته برای تمام نسخه‌های بعد از ویژوال استودیو 6 ) همچنین Platform هایی مانند Microsoft Windows servers and workstations, PocketPC Smartphones و World Wide Web browsers اجرا می‌شوند را براحتی ایجاد نماید . از جمله قابلیت های اضافه شده که در آخرین ویرایش ارائه شده است می توان به Silverlight اشاره کرد که یک Web Application framework بسیار پیشرفته جهت توسعه نرم افزارهای کاربردی تحت وب می باشد.


به ادامه مطلب بروید...


مقدمه

Visual Studio یک مجموعه از برنامه‌هایی است که ارتباط بسیار نزدیک با هم دارند که مایکروسافت آن را به توسعه دهندگان و برنامه نویسان برنامه‌های کاربردی اهدا نمود تا آنها را وادار نماید در محیطی توسعه یافته بر روی پلت فرم‌های ویندوز و دات نت به ساخت برنامه‌های خود بپردازند . Visual Studio می‌تواند برای نوشتن برنامه‌های کنسولی، ویندوزی، سرویس‌های ویندوز، برنامه‌های کاربردی موبایل، برنامه‌های کاربردی ASP.NET و سرویسهای وب ASP.NET بنا به انتخاب شما همراه با زبانهایی مانند #C++, C#, VB.NET, J استفاده شود . با Visual Studio واقعا چه کارهایی می‌توان انجام داد ؟ در زیر تعدادی از کاربردهایی را که برای تولید آنها می‌توان از Visual Studio استفاده نمود معرفی گردیده اند : Console applications : این کاربرد برای اجرای خطوط دستور البته بدون محیط گرافیکی استفاده می‌شود که از این کاربرد برای برخی از ابزارهای کوچک یا برای اجرا شدن کدها توسط دیگر کاربردها استفاده می‌شود .این دستور ها در خط فرمان اجرا میشود.به عنوان مثال خط فرمان مایکروسافت داس است.

Windows forms applications : برای برنامه‌های کاربردی ویندوزی که با استفاده از NET framework. نوشته می‌شوند .

Windows services : سرویس‌ها برنامه‌های کاربردی هستند که در پس زمینه ویندوز اجرا می‌شوند .

ASP.NET applications : ASP.NET یک تکنولوژی قدرتمند که برای طراحی و ساخت صفحات وب پویا استفاده می‌شود .

ASP.NET web services : ASP.NET مدل سرویسهای وب را بطور کامل فراهم نموده تا شما براحتی و با سرعت سرویسهای وب را تولید نمایید .

Windows Mobile applications : که می‌تواند بر روی ابزارهایی که شامل framework هستند مانند Pocket PCها و همچنین cell phones هایی که پلت فرم Microsoft Smartphone بر روی آنها اجرا می‌شود، اجرا گردد .

MFC/ATL/Win32 applications : شما همچنان می‌توانید برنامه‌های سنتی MFC ، ATL یا برنامه‌های Win32را با استفاده از ++C ایجاد نمایید . این برنامه‌های برای اجرا به NET framework. نیاز ندارند اما نمی‌توانند از مزایای NET framework. نیز بهره‌ای ببرند .

Visual Studio add-ins : شما می‌توانید از خود ویژوال استودیو برای ساخت توابعی جدید و قابل اضافه شدن به خود ویژوال استودیو استفاده نمایید .

کاربردهای دیگر : ویژوال استودیو همچنین شامل پروژه‌هایی برای توسعه برنامه‌های کاربردی شما، کار با databases، ساخت گزارشها و ... می‌باشد .


نمونه برنامه سی شارپ(برنامه معروف برنامه نویسان محیط دات نت)

[http://www.aparat.com/v/FoSVR]


ویرایش‌های ویژوال استودیو


Visual Studio Express

ویرایش ویژه

ویرایش ویژه، گونهٔ سبک شدهٔ VS است که به طور رایگان عرضه می شود. امکاناتی که در این نسخه ارایه می‌شود نسبت به سایر ویرایش‌ها کم تر است و نمی توان افزونه ای به IDE اضافه کرد. از جمله این که امکان برنامه نویسی برای موبایل، کامپایل 64 بیتی، ابزار آفیس، اشکال زدایی ریموت و Class Designer وجود ندارد. ویژگی‌های شی گرا نیز کم تر شده است. نسخه‌های SQL و MSDN ویرایش ویژه، از نوع Full نیستند. زبان‌های تحت ویندوز و وب آن هم از نوع اکسپرس هستند. امکان استفاده از کریستال ریپورت نیز در آن موجود نیست.


Visual Studio Standard

ویرایش استاندارد

ویرایش استاندارد نسبت به ویرایش قبلی قابلیت‌های بهتری دارد. این نسخه از کامپایلر 64 بیتی، MSDN Full ،Full XML، ابزار خارجی و Class Designer پشتیبانی می کند. اما امکان برنامه نویسی برای موبایل (به جز نسخهٔ 2005) و آفیس در این ویرایش وجود ندارد. آیتم Server Explorer در ویرایش استاندارد قرار داده نشده و نسخهٔ SQL آن Express است.


آموزش ASP.net (برنامه معروف وب در دات نت)

[http://www.aparat.com/v/8i5sa]


Visual Studio Professional

ویرایش حرفه ای

ویرایش حرفه ای علاوه بر این که قابلیت‌های ویرایش استاندارد را دارد از SQL Server Developer Edition، Remote Debugging، برنامه نویسی موبایل، Crystal Report، Server Explorer و Full Setup Project برخوردار است. در نسخهٔ 2008، برنامه نویسی برای آفیس نیز در IDE گنجانده شده است. به طور کلی این ویرایش جز بهترین‌ها محسوب می شود.


Visual Studio Tools for Office

ویرایش آفیس

این نسخه در حقیقت یک SDK است که به Visual Studio اضافه می‌شود تا امکان برنامه نویسی برای برنامه‌های آفیس شامل اکسل، ورد، InfoPath، Outlook و اکسس را فراهم آورد. ویژگی آن شبیه ویرایش استاندارد است با این تفاوت که از کامپایلر مخصوص پردازنده‌های 64 بیتی پشتیبانی نمی کند ولی در عوض از SQL Server Developer Edition بهره می گیرد. تنها زبان هایی که در VSTO کاربرد دارند: ویژوال بیسیک و ویژوال سی شارپ هستند.


آموزش نصب ویژوال استودیو

[http://www.aparat.com/v/RjvmD]


Visual Studio Team System

ویرایش مخصوص تیم نرم‌افزاری

کامل‌ترین ویرایش ویژوال استادیو می‌باشد که به طور خلاصه VSTS نامیده می شود. VSTS تمام امکانات نسخهٔ حرفه ای را فراهم می آورد و علاوه بر آن از پردازنده‌های Itanium® هم پشتیبانی می کند. این ویرایش مخصوص گروه‌های توسعه دهنده نرم‌افزار است و ابزارهای ویژه ای در این راستا دارد. چهار ویرایش اصلی Team System عبارت اند از:

Architecture Edition

Database Edition

Development Edition

Test Edition

که در یک بستهٔ کلی با نام Team Suite گرد هم آمده اند. در VS 2010 نیز این نسخه‌ها درون Development Edition جای می گیرند.

برنامه نویسی


تاریخچه و معرفی ویژگی‌های مهم هر یک از نسخه‌های Visual Studio

Visual Studio 97

Visual Basic 5.0 - Visual C++ 5.0 - Visual J++ 1.1 - Visual FoxPro 5.0 - Visual InterDev را شامل می‌شد. کاربرد هر یک از زبانهای بالا در زیر آورده شده است :

  • Visual Basic 5.0 and Visual C++ 5.0 برای برنامه نویسی تحت ویندوز
  • Visual J++ 1.1 برنامه نویسی با Syntaxهای جاوا
  • Visual FoxPro 5.0 برای برنامه نویسی xBase (dBASE)
  • Visual InterDev برای تولید صفحات دینامیکی وب‌گاه‌ها با استفاده از Active Server Pages
  • Visual SourceSafe : بخشی از مجموعهٔ ویژوال استدیو شرکت مایکروسافت که برای انجام عملیات کنترل سرس طراحی شده‌است. این برنامهٔ اختیاری در صورت نصب، قابلیت کنترل و پی‌گیری ورژن‌های مختلف کد را به برنامه‌نویس می‌دهد که برای برنامه‌های پیچیده و به خصوص با چند برنامه‌نویس قابلیتی حیاتی است.

توسعه


ویژوال سی مجموعهٔ به هم پیوسته‌ای است که تمامی زنجیرهٔ ابزار توسعهٔ برنامه را یکجا گرد آورده. زنجیرهٔ ابزار فوق‌الذکر شامل ویرایشگر، کامپایلر، لینکر، ابزار میک، دیباگر و اسمبلر مخصوص ویژوال سی می‌باشد که هریک علاوه بر داشتن خواص برنامه‌های قدیمی‌تر، دارای قابلیت‌های منحصر به فردی هم می‌باشند . محیط Visual C++بخشی از مجموعه‌ای بزرگ‌تر به نام Microsoft Visual Studio است . نسخه 97 همچنین MicroSoft Developer Network library یا MSDN که راهنمای کامل برنامه‌های Visual Studio مایکروسافت است را معرفی نمود . در97 Visual Studio ابزارهای Visual C++, Visual J++, InterDev, MSDN Library همگی از یک محیط استفاده می‌کردند که Developer Studio خوانده می‌شد و Visual Basic and Visual FoxPro نیز از محیط‌های جداگانه‌ای استفاده می‌کردند . ویژوال استودیو 97 در دو نسخه Professional و Enterprise ارائه گردید . این نسخه از ویژوال استودیو، اولین تلاش شرکت مایکروسافت در تولید محیط تولید نرم‌افزاری برای ساختن برنامه‌هایی با زبان‌های متفاوت بود. ( توسعه محیط چند زبانه ) این محصول مایکروسافت در آن سال‌ها تقریباً، جوابگوی همه نوع سلیقه‌ای بود و برنامه‌نویسان زیادی را به سوی خود کشید .


آموزش تولید برنامه قابل نصب در سی شارپ

[http://www.aparat.com/v/3AE2l]


Visual Studio 98 یا 6

یک سال پس از ارائه نسخه Visual Studio 97 (یعنی در سال 98 )، نسخه 6 Visual Studio بعنوان آخرین نسخه‌ای که می‌توانست در پلتفرم Win9x اجرا شود، به بازارعرضه شد . از سال 98 تا سال 2002 مایکروسافت نسخه جدیدی از ویژوال استودیو را معرفی نکرد و ورژن تمام فایل‌های داخلی (File Format Internal) آن طی این 4 سال به ورژن 6 ارتقاء یافت که بهمین دلیل Visual Studio 98 را با نام Visual Studio 6 نام گذاری نمودند . این آخرین نسخه‌ای بود که شامل ویژوال بیسیک معروف و دوست داشتنی و ویژوال J++ بود . نسخه‌های بعدی ویژوال بیسیک کاملا متفاوت از نسخه کلاسیک آن شدند و جزء زبانهای دات نتی قرار گرفتند . اگر چه هدف دراز مدت مایکروسافت متحد کردن ابزارهای برنامه نویسی تحت یک محیط واحد بود و لی در حقیقت این نسخه نسبت به نسخه ویژوال استادیو 97، چند محیط اضافه تر نیز داشت . Visual J++ و Visual InterDev از محیط Visual C++ جدا شدند در حالی که Visual Basic و Visual FoxPro نیز همچنان مانند نسخه قبلی در محیط‌های جدا بودند .

آموزش SQL (برنامه پایگاه داده معروف دات نت)

[http://www.aparat.com/v/a1gdP]


سایر نسخه‌ها

Visual Studio .Net 2002

Visual Studio .Net 2003

Visual Studio .Net 2005

Visual Studio .Net 2008

Visual Studio .Net 2010

Visual Studio .Net 2012

Visual Studio .Net 2013


Visual Studio .Net 2014
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic